Ο Κολ Πάλμερ λάμπει τον Απρίλιο, κάνοντας ιστορία για την Τσέλσι.

Cole Palmer Shines in April, Making History for Chelsea

Ο μέσος της Τσέλσι, Cole Palmer, ανακηρύχθηκε Παίκτης του Μήνα από την EA SPORTS για τον Απρίλιο του 2024, σημειώνοντας την πρώτη του φορά που λαμβάνει το διακεκριμένο βραβείο. Παρά το γεγονός ότι έπαιξε μόνο σε τέσσερις αγώνες, ο Palmer οδήγησε το πρωτάθλημα σε γκολ, σκοράροντας εντυπωσιακά επτά φορές. Επιπλέον, συνεισέφερε σε ένα γκολ, συμβάλλοντας άμεσα σε συνολικά οκτώ γκολ τον μήνα, μια επίδοση που δεν ανταγωνίζεται από κανέναν άλλο παίκτη.

Οι εκπληκτικές εμφανίσεις του Palmer τον Απρίλιο τον βράβευσαν επίσης με το βραβείο του Καλύτερου Γκολ του Μήνα της Budweiser, ολοκληρώνοντας ένα διπλό φλέγον τον Απρίλιο. Γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που κερδίζει τα βραβεία Παίκτης του Μήνα της EA SPORTS και Καλύτερο Γκολ του Μήνα της Budweiser τον ίδιο μήνα, ενισχύοντας περαιτέρω τα εντυπωσιακά του κατορθώματα.

Ένας από τους αξέχαστους αγώνες του Palmer τον Απρίλιο ήταν μια συναρπαστική νίκη 4-3 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατά την οποία σκόραρε χατ-τρικ περιλαμβάνοντας τα γκολ που ισοφάρισαν και κέρδισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου. Συνέχισε το σερί των γκολ πετυχαίνοντας τέσσερις φορές σε μια εντυπωσιακή νίκη 6-0 επί της Έβερτον. Αυτά τα γκολ όχι μόνο έσπρωξαν τον Palmer στη δεύτερη θέση για το βραβείο Castrol Golden Boot της σεζόν, αλλά και έθεσαν νέα ρεκόρ για αυτόν. Έγινε ο πρώτος παίκτης της Τσέλσι που σκοράρει σε επτά συνεχόμενες εμφανίσεις στην Premier League στο εντός έδρας γήπεδό τους και ο πιο γρήγορος σκόρερ ενός χατ-τρικ για την Τσέλσι σε έναν αγώνα, ολοκληρώνοντας την επίδοση μέσα σε μόλις 29 λεπτά από την έναρξη.

Αυτή η αναγνώριση προστίθεται στην αυξανόμενη λίστα βραβείων του Palmer, καθώς προηγουμένως κέρδισε το βραβείο Παίκτης του Μήνα PL2 τον Οκτώβριο του 2020, όταν ακόμη αγωνιζόταν στη Μάντσεστερ Σίτι. Η νίκη του ως Παίκτης του Μήνα της EA SPORTS τον κάνει τον πρώτο παίκτη της Τσέλσι που λαμβάνει αυτή την τιμή από το Σεπτέμβριο του 2018, όταν το είχε κατακτήσει ο Eden Hazard.

Η διαδικασία επιλογής για τον Παίκτη του Μήνα της EA SPORTS συνέβη με μια συνδυασμένη ψηφοφορία του κοινού στην ιστοσελίδα της EA SPORTS και με την είσοδο μιας ομάδας ειδικών ποδοσφαίρου. Ο Palmer αναδείχθηκε ως σαφής νικητής από μια εξάδα υποψηφίων, επιδεικνύοντας τον τεράστιο αντίκτυπο και τη δεξιότητά του στον αγωνιστικό χώρο.

Καθώς ο Palmer συνεχίζει να εντυπωσιάζει, οι φίλοι έχουν τη δυνατότητα να τον ψηφίσουν για να αναδειχθεί Παίκτης της Σεζόν 2023/24 στην EA SPORTS. Η λίστα υποψηφιοτήτων, που περιλαμβάνει οκτώ παίκτες, αποκαλύφθηκε την Πέμπτη, δίνοντας στους οπαδούς την ευκαιρία να αναγνωρίσουν τις εντυπωσιακές συνεισφορές του Palmer καθ’ όλη τη σεζόν.